ЗМІ повідомили про наближення колапсу на НПЗ у Білорусі

Білоруська влада розраховувала, що війна в Україні закінчиться незабаром, знову відкриється ринок і заводи зможуть працювати.

 
Білоруські нафтопереробні заводи працюють на половину потужності та майже повністю заповнили склади. Наразі підприємства намагаються врятуватися ремонатами, повідомляє Єврорадіо з посиланням на джерела.
 
Вказано, що нафтопереробка — ще у 2021 році одна з найприбутковіших галузей Білорусі та заробляла на експорті до Європи та України.
 

 
«Санкції та позиція білоруської влади у війні проти України позбавили Білорусь цих ринків», – йдеться у статті.
 
За словами джерела, завантаження на обох підприємствах мінімальне. Так, Нафтан споживає 11 тисяч тонн нафти на добу, а Мозирський НПЗ – 14 тисяч тонн. Для Мозиря це близько 45% звичайного завантаження.
 
Нафтан постачає все на внутрішній ринок. Тільки нафтовий кокс у Китай, але прибутку там немає, щоб «сплавити». Отримання коксу походить з мазуту, це позбавляє накопичення мазуту і зупинки підприємства.
 
«Мазут раніше йшов на експорт, тепер його нікуди постачати, у Росії свого вистачає», — розповів співрозмовник у Народному антикризовому управлінні у білоруській нафтопереробці.
 
При цьому співробітникам урізали матеріальні виплати за колективним договором, і немає жодних тринадцятих зарплат та квартальних премій. Людей на місця звільнених переводять з нерентабельних і простоюючих цехів, йдеться у статті.
 
Мозирський НПЗ працює на внутрішній ринок.
 
«Бензин 92-й через російський порт проштовхують на експорт, але це мізер. Товарні резервуари заповнені — всі ллють прямо в цистерни на колесах», — говорить джерело.
 
За словами джерела на підприємстві, через повні склади Мозирський НПЗ змушений влаштовувати ремонти.
 
«Збуту немає. За 45% завантаження ми (Мозирський НПЗ, – ред.) просто небо гріємо. Склад на 97% заповнений. Отже, ремонт офіційно. Щоб забезпечити внутрішній ринок, вистачить 15% від навантаження, навіть у посівну. Раніше 33% нашого виробництва працювало на Україну, ще близько 35% — на Європу. Решта — як доведеться. Робота орієнтована на видобуток валюти для країни. Зараз це не працює. Незрозуміло, що завтра буде», — каже співрозмовник на Мозирському НПЗ.
 
При цьому працівникам Мозирського НПЗ виплачують стовідсоткову премію. Очікується, що буде й квартальна премія на початку травня, хоч із запізненням.
 
«Раніше Нафтан та Мозирський НПЗ тягли промисловість у плюс і приносили валюту в країну. Тепер доводиться витрачатися на утримання підприємств. Вирішити проблему можна лише за допомогою експорту, оскільки внутрішній ринок дуже обмежений», – пояснила оглядач нафтогазової галузі Тетяна Маненок.
 
За її словами, варіантів небагато: продавати нафтопродукти до Росії чи спробувати продавати до Європи під виглядом російських.
 
Водночас, експорт до Росії малоймовірний – за її словами, там є своя нафтопереробка, якою білоруські виробники, швидше за все, програють цінову конкуренцію.
 
При цьому невідомо, як довго за таких умов білоруська влада зможе підтримувати заводи.
 
«Звичайно, білоруська влада розраховувала, що війна в Україні закінчиться незабаром, знову відкриється український ринок і заводи зможуть працювати. Тепер важко прогнозувати майбутнє білоруської нафтопереробки за відсутності реальних експортних ринків», – резюмувала Маненок.
 
Нагадаємо, Україна заарештувала півсотні цистерн із паливом з Білорусі. Вони в’їхали в Україну напередодні вторгнення РФ та забезпечували логістику військ, що наступали у напрямку Чернігів — Суми.
 
 
Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet

Читайте Korrespondent.net в Google News

Санкції проти Росії

Санкції щодо РФ не перешкоджають гуманітарній допомозі — ЄС

США закликають Євросоюз не послаблювати санкції проти Росії

Джонсон закликав не знижувати тиск на Росію через анексію Криму

Ґабріель пропонує заохотити РФ виконувати «Мінськ»

Берлін погрожує США заходами у відповідь на санкції проти Росії

Источник: korrespondent.net